Závislost na hazardu

Sázení, hraní na automatech, hraní hazardních her na internetu – aktivity, které se mohou z rekreační kratochvíle plíživě přeměnit ve vážný problém. Odhaduje se, že ve vysokém nebo středním riziku vzniku problémového (patologického) hazardního hraní je 2,3 % populace (asi 168 tisíc dospělých v ČR). Závislost na hazardu (gambling), nebo také patologické hráčství se týká 40 až 80 tisíc dospělých Čechů.

Jak popsat typického gamblera?

U závislého na hazardním hraní lze pozorovat zvýšené zaujetí hraním – hráč v myšlenkách přemýšlí, kdy si půjde znovu zahrát, znovuprožívá minulé výhry, má fantazie o hraní a výhrách, jeho myšlenky jsou z větší části zaměstnávány přemýšlením o hazardu a o věcech s ním spojených, např. jak si obstará peníze na další hraní. Hráč zvyšuje frekvenci hraní a částky, o které hraje, aby dosáhl stejné míry vzrušení jako na začátku hráčské „kariéry“. Pokud hráč musí přerušit hraní nebo se ho vzdát, je podrážděný, a pokud se pokusí s hraním přestat nebo ho kontrolovat, nebývá ve většině případů úspěšný.

Hráč může svým hraním utíkat od problémů v běžném životě nebo tím řešit nepříjemné pocity a nálady spojené s následky jeho hraní. Hraní hráče ovlivňuje v každodenním životě, může ztratit blízké přátele, přijít o práci nebo kariéru. Lže svému okolí, aby zakryl míru svého hraní, vysvětluje a racionalizuje prohry (např. odůvodňuje logikou věci nebo pravidly náhodnostmi a statistikou že nyní po sérii proher přijde série výher).

Okolí si může zpočátku před odhalením problémů s hraním všímat podivného chování. Hráč často přichází domů pozdě večer – například přijde domů až k ránu, není opilý, je podrážděný a nálada mu kolísá. Do práce chodí pozdě a po několika hodinách odchází, pokud se naskytne příležitost. Zhoršuje se mu soustředění, spánek, často lze u hráče pozorovat výkyvy nálad. Od jednotlivých členů rodiny žádá pod různými záminkami o půjčky peněz a nechce, aby členové mezi sebou o jeho dluzích mluvili. Půjčuje si i u institucí a postupně nabírá velké dluhy. Objevují se nevysvětlitelné ztráty peněz, krádeže, případně náhodná přepadení (často v den výplaty). Hráč se může začít také obávat zvedání telefonů a přebírání doporučených dopisů. Podivné chování gamblera bývá občas zprvu zaměněno za nevěru či workoholismus.

Pro rychlou, orientační diagnostiku pomáhá položit dvě jednoduché otázky: „Pocítil jste někdy potřebu sázet víc a víc peněz?“ a „Lhali jste někdy pro Vás důležitým lidem o tom, jak moc hrajete?“

Jak se „kariéra“ gamblera vyvíjí v čase?

  1. Z počátku má hráč pocit kontroly nad hrou, je sebevědomý v důsledku výher a výhru připisuje svým schopnostem. Postupně zvyšuje vklady do hry a frekvenci hraní na základě přesvědčení o svých schopnostech a kontrole nad výhrou, má fantazie o hře a výhrách.
  2. V další fázi hráč pokračuje v hraní, aby dostal nazpět prohrané peníze, ve snaze toho dosáhnout dál zvyšuje vklady a frekvenci hraní. Začíná mít problémy po finanční stránce a konflikty s blízkými lidmi, slibuje a lže svému okolí v reakci na problémy související s jeho hraním. Nejdříve i věří, že slibům dostojí, postupně však začíná lhát vědomě, uvědomuje si, že sliby nemůže dodržet.
  3. V situaci, kdy hráči dojdou peníze, začne hledat možnosti, jak si finanční obnos pro své hraní zajistit, mimo jiné i nelegální cestou. V důsledku toho se hráč může uchýlit k různým podvodům, zpronevěře, krádežím v rodině a dalším ve snaze získat peníze pro hraní. Hráč se postupně začne ubíjet pocity beznaděje, viny, má pocit, že není cesty ven, mohou se objevovat myšlenky na sebevraždu. Dochází až k rezignaci, kdy hráč ztratí vůli se sám rozhodovat, je pasivní, apatický, depresivní. Stav ho může dohnat až k pokusu o sebevraždu.

Gambling je vážným problémem, který negativně zasahuje do mnoha oblastí každodenního života a který pokud není řešen, může mít fatální důsledky. Je lepší na problém nezůstávat sám a požádat o odbornou pomoc. Neodkládejte řešení problému na neurčito, řešte závislost na hazardu co nejdříve.

Odborná pomoc závislým na hazardu zahrnuje kromě komplexní léčby závislosti i dluhové poradenství a další poradenství v sociálně-právní oblasti, nabízí gamblerům provázení v procesu léčby závislosti a podporu při řešení přidružených problémů jako jsou dluhy, problémy v práci nebo se zákonem a další.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mailu adiporadna@gmail.com (více viz Kontakty).