Začíná „Suchej únor“ – měsíc bez alkoholu

Už jste slyšeli o výzvě „Suchej únor“? Jedná se o kampaň pořádanou Ligou otevřených mužů, která již sedmým rokem pomáhá Čechům prověřit, jak jsou na tom s alkoholem. Cílem je zdržet se během února pití alkoholu a namísto toho se soustředit na své fyzické a mentální zdraví. 

Ve spotřebě alkoholu jsou Češi třetí na světě a pití alkoholu je v naší společnosti velmi rozšířené, stává se pro mnoho lidí nedílnou součástí života a odhaduje se, že zhruba milion Čechů je za hranicí rizikového pití. Může být proto dobré si v únoru prověřit, jak na tom s pitím alkoholu jste – předsevzít si, že v únoru, 28 dní v kuse, nebudete pít alkohol. Výzva může být obtížná už jen z toho důvodu, že pití alkoholu je v naší společnosti silně zakořeněné, a pouhá poznámka „dneska nepiju“ při setkání se známými může vyvolat vlnu přemlouvání, odsuzování a diskuze na téma toho, jak je „divné“ nepít.

Pokud si předsevzetí v únoru nepít dáte a nezvládnete to vydržet, je to pro Vás jasným znamením, že nad pitím nemáte takovou kontrolu, jakou jste si mysleli. 

Proč může být ještě prospěšné se na měsíc zdržet pití alkoholu? S čistou hlavou se lépe myslí a soustředí a dopřejete svým játrům i mozku trochu odpočinku. Budete se cítit odpočinutější, budete mít více energie, zlepší se Vám spánek, nálada i sex. Bez alkoholu se Vám zlepší pleť, shodíte pár kil dolů a budete se cítit zdravější. Mimoto ulevíte i své peněžence, když nebudete utrácet za alkohol. 

Tak co, zkusíte se připojit k výzvě i Vy? Více informací o výzvě naleznete na webu http://suchejunor.cz/.

Můžete se i rychle otestovat, jak na tom s alkoholem jste a zda nezvážit přijmout výzvu: Otestujte se zde

Jak poznat závislost na alkoholu u sebe nebo u svých blízkých se můžete dočíst zde.