Jak poznat závislost na alkoholu u sebe nebo u svých blízkých?

Období Vánoc může být stresujícím časem, kdy na nás více doléhají problémy v rodině, v osobním či pracovním životě nebo problémy finanční. Během tohoto období často dochází k nárůstu pití alkoholu, ať už vlivem většího množství večírků v tomto čase či jako momentální útěk od problémů, co nás tíží. Nejen během tohoto období se může stát, že nám pití alkoholu začne „přerůstat přes hlavu“. Jak však poznat, že se pití alkoholu stává problémem, který je třeba řešit? Jak poznat, zda vy osobně či někdo blízký přestáváte mít pití alkoholu pod kontrolou a je vhodné problém konzultovat s odborníkem?

Závislost na alkoholu - jak jinpoznat?

Je důležité si uvědomit, že závislost je duševní nemocí, jejíž podstatou jsou změny v mozku, které vedou ke změnám chování. Současný model závislosti nahlíží na závislost z pohledu biologického, psychologického, sociálního a spirituálního, kdy se všechny tyto složky do určité míry podílejí na utvoření a udržování závislosti.  Jednou z hlavních charakteristik závislosti na alkoholu je neovladatelná touha člověka se alkoholu napít a neschopnost přestat pít, jakmile začne. Takový člověk vyhledává příležitosti pro pití alkoholu nebo při běžném nákupu neprojde kolem sekce s alkoholem, aniž by si nějakou láhev nekoupil. Míra alkoholu, kterou závislý v prvních fázích závislosti snese, roste a závislý potřebuje vypít více alkoholu, aby u sebe dosáhl požadovaného efektu. V pokročilejších fázích závislosti se závislý člověk potřebuje napít hned ráno, aby se dostal do formy po nadměrném pití předchozího dne, a po dopití jedné láhve alkoholu přemýšlí nad nejbližší příležitostí jít si koupit do obchodu láhev další.

V důsledku pití následně lidé začnou zanedbávat běžné činnosti, které do té doby dělali, přestávají plnit své úkoly včas, neplatí nájem a často utrpí i jejich mezilidské vztahy (rozpadne se jim manželství, dlouhodobý vztah, rozhádají se s rodinou). Závislého člověka rozčílí, pokud mu někdo z bližních (přátelé, rodina, partner) vytknou nadměrné pití nebo mu doporučí pití omezit. 

Mezi další způsoby, jak odhadnout míru problémů s alkoholem, patří tyto čtyři otázky:

  1. Cítil jste někdy potřebu své pití snížit?
  2. Cítíte se podrážděný, když lidé ve Vašem okolí kritizují Vaše pití?
  3. Měl jste někdy kvůli pití špatné pocity nebo pocity viny?
  4. Napil jste se někdy alkoholu hned po ránu, abyste se uklidnil nebo se zbavil kocoviny?

Pokud člověk odpoví na více než jednu otázku ano, je vhodné zvážit konzultaci s odborníkem.

V případě zájmu o konzultaci v naší poradně je možné se objednat v sekci Kontakty.

Otestovat se na Vaši konzumaci alkoholu, získat porovnání s vrstevníky a informace o zdravotních dopadech nadměrného pití můžete zde: http://www.nudz-snasa.cz/